Eger
2024. május 21-23.
Május 21.
A Pünkösd utáni héten osztálykirándulásra indultunk a 11B-vel. Kedden reggel a 8.11-es vonattal indultunk Szentesre, ahol csatlakozott hozzánk az osztály másik fele. Már az elején jól indult a dolog, mert a vonatunk késve érkezett Kiskunfélegyházáról, ezt a késést aztán görgettük magunkkal egész nap, de szerencsére minden átszállásnál megvárt bennünket a következő vonat. Szolnokon és Hatvanban szálltunk át, nem sokkal egy óra után értünk Egerbe.
Eger Észak-Magyarország 2. legnépesebb városa, a Bükk nyugati szélén, az Eger-patak völgyében fekszik. Jelentős oktatási és kulturális központ, itt található hazánk egyik legnagyobb bazilikája, az egri főszékesegyház. A város az egri borvidék központja, az egri bikavér külföldön is ismert borfajta.
A város környéke már a kőkorszak óta lakott terület volt. A kora középkorban avar és szláv törzsek éltek itt, majd a 10. század elején a honfoglaló magyarság első nemzedéke szállta meg. Szent István az általa szervezett 10 püspökség egyikének székhelyévé tette, első székesegyháza a Várhegyen állt. A tatárok feldúlták a várost, majd IV. Béla kővár építésére adott engedélyt. 1552-ben a vár alig 2000 védője sikeresen ellenállt a török támadásnak. (Ezt az ostromot örökíti meg Gárdonyi Géza az Egri csillagok című regényében.)
Mivel a szállásunk közvetlenül az állomás épületében volt, nem sokat kellett cipelni a bőröndöket.
Lokomotív Motel (lokomotivmotel.hu)
Megérkeztünk!
Az állomás épülete, az első emeleten a motel ablakai
A motel bejárata
Lokomotiv Motel
A szobánk
Kilátás a szobából az állomás előtti térre
Miután kipakoltunk, elindultunk a városba. Először megkerestük a Fekete Ló éttermet, itt fogunk majd vacsorázni és kétszer reggelizni.
Fekete Ló étterem
Ezután bementünk a városba. Nem volt bonyolult az út, az Eger-patak mentén sétáltunk végig, az Érsekkert szélén. Ez Eger legnagyobb parkja, a helyén eredetileg egy erdő volt, amelyet az érsek körbekerített és vadászterületként használt. 1919 óta közpark, kovácsoltvas kapuit Fazola Henrik készítette.
Eger-patak
A folyó túlpartján a városi strand
Szelfi az Érsekkertben
A termálfürdő bejárata
Sétány az Érsekkertben
Eger-patak
Mivel az Eger-patak partján a sétány egyik szakaszát éppen felújították, a Hibay Károly utca felé kerültünk. Így éppen a Kis Zsinagóga mellett értünk vissza a patak partjára. Az egyszerű, fehér épületet az 1840-es évek elején építették az egri zsidók, ez Eger legrégebbi zsinagógája, 1924-től a zsidó hitközösség kulturális, társadalmi és szellemi életének központja. A második világháború után a hitközösség megszűnt, az épület a város tulajdonába került. 2005-ben az üresen álló, félig felújított épületet helyi fiatal képzőművészek vették birtokba, azóta kiállítások, rendezvények helyszíne. (Azért hívják Kis Zsinagógának, mert Egerben 1913-ban épült egy nagyobb, neológ zsinagóga, ami azonban már nem áll, 1967-ben lebontották.)
Kis Zsinagóga
Tábla a zsinagóga falán
Ágival a hídon
A zsinagóga épülete a túlpartról
Ezután a Dobó térre értünk, ez Eger történelmi belvárosának főtere. Délkeletről a minorita rendház, a Minorita templom és a Városháza szegélyezik, délnyugatról barokk lakóházak, északról pedig az Eger-patak, amelynek hídja fölött a vár látható. A tér közepén egy szoborcsoport látható, amely Dobó Istvánt, egy egri vitézt és egy egri nőt ábrázol. A szobrot Stróbl Alajos készítette és 1907-ben avatták fel.
Dobó tér, háttérben a vár
Dobó István szobra
Minorita templom
Szelfi Dobóval
Városháza
Csoportkép a Városháza előtt
Szökőkút
Dobó tér
Miután megcsodáltuk a teret, elindultunk az Érsek utcán a Bazilika felé. Az utca elején végignéztük az Egri Csillagok sétányát, ahol a művészetek, tudományok, a sport területén sikeres emberek kaptak csillagot, valamint azok, akik sokat tettek a városért. Az első csillagot 2018-ban Kovács Kati énekesnő érdemelte ki.
Kovács Kati
Vizilabdázó csillagok
Borkápolna az Érsek utcában
Színes üvegablak a Borkápolna kirakatában
Itt működött a lengyel gimnázium
Az Érsek utca egyenesen az Érseki palota gyönyörű épületéhez vezetett, beszaladtam egy gyors fényképezés erejéig, mert tudtam, hogy holnap majd visszajövünk ide.
Az Érseki palota kapuja
Érseki palota
Déli szárny, háttérben a Bazilika kupolája
Ezután kiértünk az Eszterházy térre, amelynek keleti oldalát az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, nyugati oldalát pedig a Bazilika határolja.
Az egyetem épülete
Szelfi az egyetemmel
Érseki Hivatal
Eszterházy tér a Bazilikával
Eszterházy Károly szobra
Miután megnéztük az impozáns méretű teret, felkapaszkodtunk a meredek lépcsősoron és megnéztük a bazilikát. (Részletek és több kép
itt.)
Mennyezeti freskó
Templombelső
Ezután elsétáltunk a minarethez, amely a vártól nyugatra, a Knézich Károly utcában áll. Néhány diákkal megmásztuk a nyaktörő lépcsőket, a csodás kilátás megérte a fáradságot! (Részletek és több kép a minaretről
itt.)
Minaret
A minaret bejárata
Csigalépcső
Kilátás fentről
Az erkély
Miután lejöttünk, az Eger-patak mentén visszasétáltunk a Dobó-térre. Közben megcsodáltuk Kisfaludi Strobl Zsigmond törökökkel viaskodó végvári vitézt ábrázoló szoborcsoportját és a patak partján kialakított hangulatos sétányokat.
Végvári Vitézek szoborcsoport
Az Eger-patak partja
Miután visszaértünk a térre, szabadprogramot adtunk a diákoknak, mi pedig megnéztük a Minorita templomot. (Részletek és több kép
itt.)
Minorita templom
Templombelső
Miután megnéztük a templomot, fagyiztunk egyet a mellette álló fagyizóban, kiültünk a teraszra és figyeltük a tér nyüzsgését.
Szürkebarát fagyizó
Megnéztük a templom mellett álló Városháza eklektikus stílusban emelt épületegyüttesét is. A régi városháza helyén 1900-ban emelték a ma is látható épületet, majd hozzácsatolták a Bajcsy-Zsilinszky utcai szárnyat, amely 1895-ben épült városi bérpalotaként.
Dobó tér
Városháza
Miután megnéztük a várost, hazasétáltunk az Érsekkert mellett. Útközben az Eszperantó sétányon felfedeztem apukám nevét a patak partfalára felírt nevek között. Kiderült, hogy 2022-ben kb. 300, az 1. világháborúban elhunyt egri katona nevét örökítették meg a sétányon 325 méter hosszan.
Megvacsoráztunk a Fekete Ló étteremben és hazamentünk a szállásunkra.
Az I. világháború egri hősei
Vacsora a Fekete Ló étteremben
Vacsora
Május 22.
Szerdán megreggeliztünk, majd a jól megszokott úton bementünk a városközpontba. Reggel esett az eső, de mire beértünk, elállt.
Először az Érseki Palotát néztük meg. A földszinti termeket egy kezdő idegenvezetővel, az emeletet pedig már egy sokkal jobb, élvezetesebb vezetéssel láttuk. (Részletek és több kép itt.)
Az Érseki Palota bejárata
A nyugati szárny
Díszudvar
Miseruha
Az érsek íróasztala
Madaras terem
Díszlépcsőház
Az emeleti díszterem
Szalon
Emeleti dolgozószoba
Étkező
Hálószoba
Az érsek magánkápolnája
Egri püspökök arcképcsarnoka
Díszlépcsőház
Miután megnéztük a palotát, sétáltunk a Széchenyi utcán. Közben meglátogattuk a Szent Bernát templomot. (Részletek és több kép a templomról
itt.)
Díszes ház a Széchenyi utcán
Szent Bernát templom
Főhomlokzat
Főhajó
Dobó István Gimnázium
Szent Anna kápolna
Eger-patak
Miután mentünk egy kört a városközpontban, vissszasétáltunk a Széchenyi utcába. A Gyros étteremben megebédeltünk. Én menüt kértem (zöldborsóleves, brassói, savanyúság), a diákok pedig gyros-t ettek.
Gyros étterem
Zöldborsóleves
Brassói
Az étterem terasza
Itt ettünk
Ebéd után elsétáltunk a néhány percre lévő várhoz és idegenvezető kíséretében megnéztük a híres vár falait, bástyáit, sőt még a kazamatákba is lementünk. (Részletek és több fotó
itt.)
A vár déli kapuja
Idegenvezető a zászlódombon
A déli várfal
Gárdonyi sírja
Szelfi Ágival
Az őrök szobája
Kilátás a városra
Csoportkép a várban
Szűk folyosó
Várudvar
Gótikus palota
Miután megnéztük a várat, az északi kijáraton hagytuk el a területét, innen csak néhány percre állt a Gárdonyi Géza emlékház. (Részletek és több fotó
itt.)
Az emlékház
A tornác
Hálószoba
Gárdonyi íróasztala
Az Egri csillagok első oldala
Miután megnéztük a kiállítást, óriási vihar tört ki, egy ideig vártunk, hátha eláll, de aztán végül mégis elindultunk. Mire hazaértünk a szállásra, teljesen eláztunk, így már nem mentünk vissza vacsorázni a központba, hanem házhozszállítást kértünk.
Régi ház a Dobó István utcán
Az Eger-patak
Gyalogol a csapat az esőben
Dobó tér
Pizza
Május 23.
Csütörtök délelőtt szabadprogram volt, reggeli után besétáltunk a városba, megnéztünk néhány olyan utcát, ahol korábban még nem jártunk.
Fekete Ló étterem
Bajcsy-Zsilinszky utca
Először a híres Fazola-kaput kerestük fel, amely a Megyeháza Kossuth utcán álló épületét díszíti.
Heves vármegye közgyűlése 1747-ben határozta el, hogy a megyének állandó székházat építtet, meg is vették az egykori Fekete Sas fogadó telkét és 1756-ra felépítették az U alakú, barokk stílusú épületet, amelyet Gerl Mátyás, bécsi építész tervezett. Az épület falán emléktábla hirdeti, hogy 1809-ben néhány hónapig itt őrizték a Szent Koronát. Az udvaron álló, szintén barokk stílusú épületben a megyei börtön működött, közepén kápolnával a rabok számára, jelenleg itt található a Sportmúzeum.
A Megyeháza leghíresebb látnivalója a Fazola-kapu, pontosabban a Fazola-kapuk, hiszen nem egy kapuról van szó, hanem háromról. Készítőjük, Fazola Henrik (testvérével, Lénárddal) a németországi Würzburgból érkezett Magyarországra, ezek a kapuk voltak az itteni első munkái. A lakatos és vasműves Fazola később vasgyárat és hámort alapított a mai Diósgyőr közelében, oda is költözött, és kovácsüzemét öccsére bízva gyártulajdonos lett.
Már az utcai bejárat kapuja fölött is látható egy díszes rács, de az igazán érdekes látvány akkor fogad bennünket, ha beljebb megyünk és a portásfülke kapuja után jobbra, majd balra nézünk, hiszen mindkét oldalon egy-egy csodálatos, rokokó stílusú kovácsoltvas kapu fogad bennünket. A két kapu és a betétrács 1758 és 1761 között készült el, a jobboldali kapu eredetileg is itt állt, a baloldalit viszont az épület második emeletéről hozták le. Mindkét kapu tele van szimbólumokkal, az egyiket címer és (meglepő módon) egy bohócfej díszíti, a másikon pedig szőlőindák tekeregnek.
Megyeháza
A bejárat feletti betétrács
A bal oldali kapu
A jobb oldali kapu
Miután megcsodáltuk a Fazola-kapukat, megnéztük a szemben álló templomot. (Részletek és több kép
itt.)
Ferences templom
Miután megnéztük a templomot, elindultunk nyugat felé (és egyben hegynek fel, ami a térképen nem látszott!). Először megkerültük a bazilika épületét, elmentünk a buszpályaudvar mellett, majd benéztünk a különleges nevű Kacsapart utcába. A vele párhuzamos Bródy Sándor utcán elindultunk lefelé, közben számos emléktábla állított meg bennünket, kiderült például, hogy az utca névadója, a híres író (Bródy János dédapja) itt született.
A fák mögött az egyetem épülete
A bazilika épülete délről
Kormányhivatal
Régi házak a Kacsapart utcán
Bródy Sándor szülőháza
Lefelé a Bródy Sándor utcán
Az egykori külső városfal részlete
Eger-patak
Kálvin Ház
Az Eger-patak hídja
Miután visszaértünk a központba, elindultunk a vár irányába, hiszen amikor tegnap itt jártunk, siettünk, és nem tudtuk megcsodálni a várhoz vezető utcát. Így most ismét átmentünk a hídon, a Dobó tér túlparti folytatására, a Kis-Dobó térre, és elindultunk jobbra, a Dobó István utca barokk házai között felfelé.
Kis-Dobó tér
Senator-ház
Dobó István utca
Az utca a kis, háromszögletű Tinódi Sebestyén térbe torkollik, közepén a névadó lantos szobrával. Innen visszafordultunk és visszasétáltunk a Dobó térre.
Tinódi Sebestyén tér
Barokk ház a Dobó utcában
A Dobó utca egyik panziójának udvara
Miután megnéztük a várost, vettünk ennivalót a hazaútra, visszamentünk a szállásra, elhoztunk a bőröndöket és délután egykor elindultunk haza.
Felszállás Egerben
Megérkeztünk Vámosgyörkre
Vámosgyörk, vasútállomás
A vámosgyörki vasútállomáson majdnem lekéstük a vonatot, mert amíg mi nyugodtan vártunk az állomás épülete előtt, kiderült, hogy a szolnoki vonat nem onnan indul, hanem az állomástól jó néhány száz méterre lévő, (és onnan nem is látható) peronról.
Bandukolunk a szolnoki vonathoz
Átszállás Szolnokon, ez már a szentesi vonat!
Végül, hosszú út és jó pár átszállás után este hétkor érkeztünk meg Csongrádra.
Források:
Eger – Wikipédia (wikipedia.org)
Egri főszékesegyház – Wikipédia (wikipedia.org)
Különlegességek Egerben (visiteger.com)
Part Egyesület, Eger: Az egri Kis Zsinagóga Galéria és a Part Egyesület (partegyesulet.blogspot.com)
Megyeháza (Eger) – Wikipédia (wikipedia.org)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése