2024. szeptember 14., szombat

Cserkeszőlő

 Cserkeszőlő

2024. szeptember 8.


Az utolsó meleg nyári hétvégén kirándulni indultunk holland barátnőmmel, Erica-val és belga barátnőjével, Nathalie-val. A 8.11-es vonattal indultunk Szentesre, majd onnan tovább Kunszentmártonba. Innen busszal mentünk tovább Cserkeszőlőre, a két átszállás ellenére egy óra alatt ott voltunk, minden vonat és busz percre pontosan érkezett. Mivel Erica magyarul tanul, felírtam neki a legfontosabb mondatokat, szavakat, így a vonaton magyarul kérte a menetjegyet.

Csongrád, vasútállomás

Kunszentmárton, vasútállomás

Cserkeszőlő, buszmegálló

Cserkeszőlő egy 2100 fős község Jász-Nagykun-Szolnok vármegye déli részén, a Tisza és a Hármas-Körös között. A vármegye egyik legfiatalabb települése, korábban Tiszakürthöz tartozott, csak 1952-ben lett önálló település. A középkorban kunok és jászok éltek itt, akik hadiszolgálattal tartoztak a királynak. A környék ura (Steöszel József) már 1742-ben adott homokos területeket szőlőtelepítésre a kunszentmártoni, csépai és tiszaugi lakosoknak, majd a 20. század elejétől egyre jelentősebb lett a szőlő- és gyümölcstermelés. 1943-ban szénhidrogén-kutató fúrás során 83 fokos, nagy mennyiségű ásványi anyagot tartalmazó termálvizet találtak itt, azóta a település fő vonzereje a reumás és egyéb betegségeket gyógyító hévíz.

9.18-kor érkeztünk meg, először sétáltunk egy kicsit a városban, megnéztük a fürdő bejáratát, végigsétáltunk a Fürdő utcán kialakított árnyékos sétányon, amelyet végig üzletek szegélyeztek. Az utca végén két templom áll egymás mellett, mindkettő elég modern. Először a református templomot néztük meg, amelyet két holland város (Nijmegen és Wieringerwerf) adományából építettek 1997-ben. 2014-ben adták át a Czestochowa-ban készült bronzharangját.

A fürdő bejárata

A református templom

Erica a táblával

Erica és Nathalie

Harangtorony

A református templom a harangtoronnyal

Ezután megnéztük a vele szemben álló katolikus Szent Bendek templomot, amelynek építése a 90-es években kezdődött, és 2005-ben szentelték fel. Ez az ország egyetlen Szent Benedek temploma.

Szent Benedek templom

Betlehem ... helyett szüreti életkép


Petőfivel

Mivel közben 10 óra lett, kinyitott a Csipkeház, így elsétáltunk a Szabadság utcában lévő bemutatóházba. Egy kedves hölgy, Révész Márta fogadott bennünket mesélt a csipkeverés történetéről, megmutatta az általa készített, zsűrizett munkákat. (Részletek és több kép itt.)


Csipkeház

A földszinti bemutatóterem

Erica-val és Nathalie-val az emeleti teremben

Miután megcsodáltuk a kiállítást, vettünk képeslapot és ajándékokat, elindultunk vissza a városba. Miután egy parkban pihentünk egy kicsit az árnyékban, visszasétáltunk a fürdőhöz, ettünk egy sajtos-tejfölös lángost, mivel Nathalie még sohasem kóstolta. 

Pihenő a parkban

Park

Lángos

Szarkafészek falatozó

Miután erőt gyűjtöttünk, nekivágtunk a következő célunkhoz, a kastélyhoz vezető hosszú gyalogútnak. Kb. 3 kilométeres séta várt ránk a település nyugati végénél fekvő Baghy-Szinyei Merse kúriáig. Szerencsére az autóút mellett végig kerékpárút vezet, így biztonságban voltunk, bár néhány fának is nagyon örültünk volna, mert éppen dél volt, és erősen tűzött a nap. Próbáltunk stoppolni, de szinte minden kocsi tele volt. Végül pontosan félórás gyaloglás után megérkeztünk a kastély borpincéje elé.

Dekoráció a kertben


Megérkeztünk!

Először a borpince épületét láttuk meg, itt kicsit pihentünk az árnyékban, ittunk egy kis hideg vizet, majd továbbsétáltunk a néhány méterrel feljebb álló kúriához.

A borpince bejárata


Pillantás a pincébe


A Baghy-Szinyei Merse kúria szépen felújított épületében megnéztük a vadászati, gobelin, és fafaragó kiállítást, a rendezvénytermet, megkóstoltuk a helyi bort, vettünk a híres borkocsonyából. (Részletek és több kép itt.)

A Baghy-Szinyei Merse kúria

Hinta a kastély előtt

Nathalie a hintán

A kastély nyugati oldala

Vadászati kiállítás

Szinyei Merse Félixné könyvei

Fafaragó kiállítás

Gobelin kiállítás

Díszterem



Kunsági viseletek az Alföld néptáncegyüttestől

Helyi borok

Borkóstoló

Miután a kastély mellet az árnyékban elfogyasztottuk a bort, megnéztük a borospincét, amely a kastély mellett épült egy homokbucka alatt. Az Alföldönön egyedülálló, akár 140 fő befogadására is alkalmas borospince 1983 óta műemléki védelem alatt áll. A kúriából a hölgy beengedett minket és közben elmesélte, hogy a kéthajós pincében egykor a két fal mellett álltak a hordók, amelyek olyan óriásiak voltak, hogy egy ajtón keresztül másztak bele, amikor tisztítani kellett. Ma már nem készítenek itt bort, (a borkóstolón egy helyi pincészet borait kínálják), a pincében rendezvényeket, lakodalmakat tartanak.

A pince szellőzőnyílásai a bucka tetején

A bucka mögött a borpince épülete


Pult a pincében


Lejárat a pincébe


A kéthajós, boltozatos pince 

Itt álltak régen a hordók


Borkínálat

Miután kijöttünk a hűvös pincéből, felkészültünk a hosszú gyaloglásra vissza a városba, de ezúttal óriási szerencsénk volt: egy autó állt az út szélén, egy házaspár éppen a fürdőbe igyekezett, és némi rábeszélésre hajlandóak voltak magukkal vinni bennünket. Így néhány perc alatt a városközpontban voltunk, még várnunk is kellett a buszra. Kihasználtuk az időt és átismételtük a reggel tanult szavakat, mondatokat. 15.45-kor indultunk Kunszentmártonba, ott pont elértük a 16.00 órás vonatot, Szentesen átszálltunk és háromnegyed ötkor már Csongrádon voltunk. Elbúcsúztam Erica-éktól és hazabicikliztem.

Forrás: Cserkeszőlő – Wikipédia (wikipedia.org)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Csongrád Bormustra

  Csongrád XII. Őszi Újbor Mustra 2024. november 16. Szombaton Dorinával, Claudiával és Monica-val a Magyar Királyban voltunk a bormustrán. ...